Şeftali Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri
19 Haziran 2024 Çarşamba

Şeftali Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri


Şeftali tatlısı, meyvelerden yapılan tatlının her çeşidini yemek için çıldıranlar bu lezzetli tarifimiz sizler için. Yaz aylarında tazecik çıkan şeftalinin o mis gibi kokusu eşliğinde harika ve düşük kalorili bir tatlı yapabileceğinize inanamayacaksınız. Yapılışı bakımından ayva tatlısı ile benzerlik gösteren bu mükemmel tatlıyı süre bakımından da hemen yapıyor olmanız tatlı krizinizi önleyecek niteliktedir. Yazın özellikle diyet yapanların menülerinde değişiklik yaparak şeftali tatlısını ekleyeceklerinin teminatını verebiliriz.

İç kısmını dilediğiniz gibi doldurabileceğiniz şeftali tatlısının hem fırında pişirilerek yapılan tarifini hem de dondurmalı olarak nasıl yapılabileceği ile ilgili tarif detaylarını paylaşacağız. Tariflerde kullanacağınız şeftaliler içleri doldurulabilir olması açısından sert ve tüylü şeftalilerden olmalıdır. Zira nektarı türündeki şeftaliyi kullanırsanız çok sert olduğundan pişme süresi çok daha uzayabilmektedir. Şekeri fazla sevmeyenler şeker yerine sakarin ekleyerek de tarifimizi uygulayabilirler. Ne duruyoruz? Hemen deneyelim.

Şeftali Tatlısı Malzemeleri 6 Kişilik

 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 kg. şeftali
 • 50 gr. dövülmüş badem veya fındık içi
 • 50 gr. dövülmüş ceviz

Şeftali Tatlısı Nasıl Yapılır?

Şeftalilerin dik durması için imkân sağlayacak yayvan bir fırın tepsisinde yıkanan şeftaliler ortadan ikiye kesilir ve çekirdekleriyle yatak kısımları temizlenir. Oyuk kısımları üste gelecek şekilde fırın tepsisine dizilir. Şeftalilerin oyulan kısımları eşit olacak şekilde toz şeker ile doldurulur. Fırın tepsisinin içine bir su bardağı su eklenir. Şeftalilerin üzerleri yanmaması açısından yağlı kâğıt ile kaplanır. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede yaklaşık 35-40 dakika kadar pişirilir. Bu ölçüyü şeftalilerin diriliği kaybolana kadar pişirilmesi gerektiği olarak anlayabilirsiniz.

Yeterince pişen şeftaliler fırından çıkarılır ve oyuk kısımları iri kıyılmış ceviz ve bademlerle doldurulur. Tekrar üzerleri yağlı kâğıt ile kaplanan şeftaliler fırına verilir ve iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. 15-20 dakikalık bir süreçten sonra fırından çıkarılan şeftaliler soğutularak sosuyla birlikte servis edilir.

Dondurmalı Şeftali Tatlısı

Fırında pişirilen pamuk gibi yumuşacık şeftali tatlısı olduğu gibi bir de dondurmalı olarak daha erimiş halde yapabileceğiniz diğer bir tarifimiz daha bulunmaktadır. Damak zevkinize göre canınızın çektiği bu iki tarifi de kolaylıkla evinizde deneyebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında hem kalorisi düşük hem de serinletici bir tatlı isteyenler için diğer tarifimizi de uygulayabilirsiniz.

Dondurmalı Şeftali Tatlısı Malzemeleri 6 Kişilik

 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 kg. şeftali
 • 1,5 su bardağı portakal suyu
 • Yarım limon
 • Dondurma
 • Yeşil fıstık

Dondurmalı Şeftali Tatlısı Nasıl Yapılır?

Yıkanan şeftalilerin kabukları soyulur ve 4'e bölünür. Şeftalilerin eşit miktarda pişmesi için çelik yayvan bir tencere kullanıyoruz ve şekeri ekleyerek kısık ateşte erimesi sağlanır. Şeker karamelize olmaya başladığında tereyağı eklenir ve yarım limona çatal batırılarak tencerenin zeminine sürülür.

Ardından portakal suyu da tencereye eklenerek şeftali dilimleri tencereye dizilir. Şeftaliler yumuşayıncaya kadar pişmeye bırakılır ve sosu koyulaşan tatlımızın altı kapatılır. Orta büyüklükteki servis tabağına dizilen şeftalilerin arasına tercihe bağlı olarak dondurma konulur ve yeşil fıstıkla beraber servis edilir.

Afiyet Olsun.

Şeftali Tatlısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sütlü İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Top Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Top Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Ramazan Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Ramazan Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Zerde Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Zerde Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Şam Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Şam Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Şambaba Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Şambaba Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri